I Hagfors visar sig vackra Värmland från sin bästa sida, oavsett årstid. Vandra med guide eller på egen hand, cykla längs Klarälven eller ta en skogstur till häst. Hur du än väljer att ta dig fram kan vi lova en fantastisk naturupplevelse längs vägen. Följ med på en spännande safari! Här är chansen stor att du får se älg eller bäver i deras naturliga miljö. Tack vare närheten till vatten kan vi erbjuda mängder av aktiviteter. För paddling med kanot och kajak finns många möjligheter att flyta fram både på älvar och sjöar.
Med rik kultur och närhet till natur finner du här upplevelser du minns för livet. Ta dig tid att känna, lyssna och titta. Njut av vackert landskap, sommar som vinter. Ta del av vår historia. Skapa egna berättelser när du kombinerar dina upplevelser efter eget behag.
Vill du sova under bar himmel vid Klarälvens strand? Är det kanske en egen stuga med avskilt läge du söker? Eller vill du ha det bekvämt i en hotellsäng och få frukosten serverad nästa morgon? Med närheten till naturen har du möjligheten att få både lyx och vildmark vart du än väljer att ställa ner din resväska.
Hyr dessa två mysiga stugor som ligger i natursköna Uvanå.
Två små sommarstugor i trädgården, tillhör Uvanå 1, storstuga. Uvanå ligger på den nordligaste stranden av sjön Nain ca 3 mil från Hagfors. Lillstugorna har två bäddar i vardera stugan, en med två enkelsängar och en med våningssäng. Den större stugan har kök med kyl, frys, mikro, och elspis. Badrum med tvättfat i den större stugan, duschen finns i den mindre stugan. Tillgång till tvättmaskin i storstugan - Uvanå 1.
Den större stugan har öppen spis, med TV och DVD i vardagsrummet. Jordvärme till båda stugorna, två kanoter och fyra cyklar finns att låna, utsikt till sjön Nain från trädgården, utemöbler, grill, skogen alldeles intill. På sommaren finns badmintonset, krocket, käglor och piltavla att låna. På vintern finns skidor och snowboards att låna. Den mindre stugan har en bastu.
Ingen rökning inomhus tillåten. Inga husdjur tillåtna.
Hyres ut året runt.
OBS!
TILLHÖR UVANÅ 1- Storstuga!
Om ni bokar både Uvanå 1 och Uvanå 2 tillsammans får ni specialpris.